Разширена информация за проверки на БДЧР и РИОСВ-Варна на Варненското езеро

Информация

 

По повод запитвания от медии относно проверки на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР)  и РИОСВ-Варна в акваторията на Варненско езеро ви информираме, че при проверките е констатирано червеникаво-кафяво оцветяване на водите в акваторията под Аспарухов мост и Морска гара. Причината за появата на това оцветяване е комплексна – комбинация от хидродинамични условия (застоялост на водите в басейна, липса на течения) и климатични (висока температура на водите, атмосферните условия – вятър, температура на въздуха), и високи концентрации на биогени и органични вещества. Комбинацията от факторите на средата води до увеличена биомаса и съответно до дисбаланс между процесите на потребление и производство на кислород, микробното разлагане и потреблението на кислород. В резултат се изчерпва кислородът, особено в стратифицирани водни обекти, какъвто е Варненското езеро, и конкретно в придънния слой. Оцветяването на езерото е възможно да се дължи и на цъфтеж на фитопланктона в резултат на еутрофикационни процеси.

Анализът и интерпретация на данните от националния мониторинг, извършван от ИАОС, допълнително възложения от БДЧР и сигнали във Варненско езеро за периода август 2019–май 2020 г., показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние съгласно Наредба №Н-4/2012 г. за характеризиране на повърхностните води конкретно по показател БПК5 (биологично потребление на кислород) и тенденция на увеличаване. Като индиректен параметър за съдържанието на биохимично разградимите органични вещества, нарастващата тенденция на БПК5 е показателна за увеличаване на органичното натоварване на водите на Варненско езеро.

От БДЧР и РИОСВ-Варна е извършена проверка и оглед по сигнал за мъртва риба на 19.05.20 г. в района на езерото от кв. Аспарухово, „ТЕРЕМ КРЗ – Флотски Арсенал“ ЕООД и село Казашко. Установени са мъртви екземпляри към момента на проверката в акваторията пред кораборемонтния завод. Експресните резултати на място (in situ) регистрират кислороден дефицит, което е вероятна причина за измиране на рибите. Заявените от БДЧР анализи по биогенни елементи, неразтворени вещества, амоняк и БПК5 ще бъдат оповестени на електронната страница на БДЧР.