На 5 юни се отбелязва Световният ден на околната среда. Тази година фокусът е върху намаляване замърсяването с пластмаси, присъединен към водената от UNEP (Програмата на ООН за околна среда) кампания #BeatPlasticPollution, целяща мобилизирането на общностите по целия свят да прилагат и да се застъпват за решения свързани с проблемите със замърсяването с пластмаса.
В продължение на десетилетия пластмасите са прониквали навсякъде по света, включително във водата, която пием, в храната, която ядем, и в телата ни. Отбелязването на кампанията насочва вниманието към нарастващите научни доказателства за въздействието на замърсяването с пластмаси и цели да даде тласък на рециклирането, повторната употреба и намаляването и отказването от употреба на пластмаси.
В света 11 милиона тона пластмаса се изпускат в езера, реки и морета всяка година, други 13 милиона тона пластмаса се натрупват в почвата годишно. Днес пластмасата задръства нашите сметища, изтича в океана и се изгаря в токсичен дим, което я прави една от най-сериозните заплахи за планетата. Прогнозите сочат, че през 2025 г. светът ще използва над 516 милиона тона пластмаса, а до 2060 г. – над два пъти повече. Само 9% от произведената пластмаса се рециклира, което прави необходимостта от устойчиви алтернативи и кръгови икономически модели по-належаща от всякога.
Световният ден на околната среда тази година е още една възможност да поставим устойчивостта в центъра на обществения дневен ред. С общи усилия – институции, бизнес, граждани – можем да сложим край на замърсяването с пластмаси и да предефинираме нашето отношение към природата.